Kamyon Yük Tonajlarına Tolerans

Kamyon Yük Tonajlarına Tolerans

Kamyon Yük Tonajlarına Tolerans
Kamyon Yük Tonajlarına Tolerans
Bu içerik 66612 kez okundu.
Reklam
Taşımacılık yapan vatandaşlarımıza yönelik yeni uygulamaların hayata geçirildiğini söyleyen Burdur Milletvekili ve Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Hami Yıldırım, kamyoncu esnafımızın mağduriyetini engellemeye yönelik yönetmelik değişikliği yapıldığını belirtti.
Burdur Milletvekili Dr. Hasan Hami Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarih ve 28461sayıyla Resmi Gazete’de yayınlanan, insan ve eşya taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden araçların usul ve esasları kapsayan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğin” değiştirildiğni, buna göre, tır, kamyon ve kamyonetler ile yapılan yük taşımacılığı tolerans oranlarda artış yapıldığını ifade etti.
 KAMYONCU ESNAFIMIZIN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK
 Yönetmelik uyarınca azami ağırlık tolerans oranlarının yeniden düzenlendiğini, yeni uygulamaya göre bu konudaki sınırın yani tartı toleransının en çok [(aracın azami ağırlığının % 3,75’i) + 500] kilogram olacak şekilde kabul edildiğini söyleyen Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, örnek olarak azami ağırlığı 3 bin 500 kg olarak tescil edilmiş bir kamyonet için 175 kilogram olarak uygulanan tartı toleransı 631 kilograma çıkarılarak, taşımacılık yapan vatandaşlarımızın önemli bir sıkıntıdan kurtarıldıklarını söyledi. Hami Yıldırım, “Bir başka örneğe göre, azami yüklü ağırlığı 32 ton olan dört dingilli bir kamyon için 32.000 * % 3.75 + 500 = 1700 kilogram tolerans uygulanacak. Bu değişiklik, yüklemede oluşan hatalardan dolayı esnafımızın mağduriyetini engellemeye yönelik bir değişiklik.” dedi.
Yönetmeliğin 8. maddesine göre, yük taşımacılığı yapan esnafımızın uzun zamandır talep etmekte olduğu araç boyutlarının tamamına %2 toleransı kabul edilmiştir. Böylece sadece araç yüksekliğinde tanınan %2 tolerans araç genişlik ve uzunluğunda da geçerli olmuştur. Ayrıca römork ve yarı römork türündeki araçların genişlikleri ve uzunlukları da tolerans kapsamına alınmıştır.
 Kamyoncu esnafımızın ülkemizdeki çeşitli denetleme noktalarında bu konuda cezalara maruz kaldığını yeni düzenlemeyle yönetmelik kapsamında uygulamada yaşanan bu sorunun giderildiğini söyleyerek yapılan düzenlemelerle toplumumuzdaki her kesimin sorunlarına cevap vermeye çalıştıklarını ifade etti
Bucak Haberleri Burdur Haberleri yük tonaj tonaj fazlası yük tonajları arttırıldı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türel: “Engelsiz Antalya için çalışıyoruz”
Türel: “Engelsiz Antalya için çalışıyoruz”
İhracat kasım ayında 11 milyar 952 milyon dolar oldu
İhracat kasım ayında 11 milyar 952 milyon dolar oldu